• Culture4grow

Praca a sens

Poznaj jeden z sekretów motywacji w pracy!

Zmotywowani i zaangażowani pracownicy to jeden z najważniejszych celów każdego menadżera. Zaś podstawą zarządzania pracownikami przez menadżera jest skuteczne ich motywowanie do pracy. Zmotywowany pracownik pracuje wydajniej i efektywniej. W artykule motywacja pracownika szczegółowo opisaliśmy, jak powinna przebiegać rozmowa menadżera z pracownikiem, której celem jest poznanie jego motywatorów do pracy. Dziś natomiast przedstawimy jeden niezwykle ważny składnik, który powoduje, że motywacja i efektywność naszego pracownika na pewno wzrośnie.

Aby dowiedzieć się, co nim jest, przyjrzymy się jednemu z ciekawych eksperymentów. Podzielono w nim ludzi na dwa zespoły, które ustawiono przy dwóch różnych taśmach produkcyjnych. Jedną grupę poinstruowano, co i jak ma robić, w jaki sposób łączyć ze sobą różne części, jak wkręcać śrubki. Drugi zespół otrzymał dokładnie takie same instrukcje, lecz z dodatkową informacją. Uczestnicy dowiedzieli się, że końcowym efektem ich pracy będzie odbiornik telewizyjny. Obie grupy otrzymały za swoją pracę takie samo wynagrodzenie. Jakie zaobserwowano między nimi różnice? Okazało się, że grupa, która oprócz prostej instrukcji montażu,dowiedziała się także, po co to robi, pracowała efektywniej i wydajniej. Co więcej, wyprodukowane przez nią telewizory okazały się mniej wadliwe, a więc złożone staranniej. Jaki jest z tego wniosek? Otóż sekretem zwiększania motywacji i efektywności naszych pracowników jest poznanie przez nich celu swojej pracy!

 

Sekretem zwiększania motywacji i efektywności naszych pracowników jest poznanie przez nich celu swojej pracy!

 

Nawet prosta informacja o tym, co będzie ostatecznym efektem ich działań, powoduje, że staną się oni bardziej zmotywowani i dokładniejsi w tym, co robią. Zdaniem wybitnego lekarza i psychoterapeuty, V. Frankla poczucie sensu jest kluczową potrzebą psychologiczną człowieka oraz warunkiem jego rzeczywistego zaangażowania. Sens pracy jest tym, co decyduje o przekonaniu, że warto żyć i działać.


Jeśli jesteś menadżerem to, co powinieneś robić, aby dawać pracownikom poczucie sensu pracy?

Bardzo ważnym jest, aby informować swoich pracowników o celu ich działań, przedstawiając im rezultaty ich pracy i pokazując, jakie korzyści ta praca przynosi na przykład innym pracownikom czy klientom. Dzięki temu utrzymacie wysoką motywację i jakość pracy.


Jeśli natomiast jesteś pracownikiem powinieneś dbać o to, aby znać cel zadań, które wykonujesz. Jeśli go nie znasz jest na to prosty sposób. Po prostu dopytaj! po co?, dlaczego?, jaki jest efekt mojej pracy w przełożeniu na mojego współpracownika, klienta?, co dzięki temu firma zyskuje?

Sens pracy w większości przypadków nie jest czymś, co się znajduje, lecz czymś, co się buduje. Codzienne wykonywanie zadań z poczuciem sensu jest aktem woli, który wymaga przemyślenia i praktyki.

Należy również zwrócić uwagę na to, że poczucie sensu pojawia się w konkretnych momentach, a nie przez cały czas. Można więc zachować w pamięci wspomnienia, które utrwalają to wrażenie na dłużej. Często okazuje się też, że interpretujemy daną sytuację jako powód, dla którego warto pracować dopiero po fakcie.

A jak odnaleźć sens pracy jeśli go nie widzimy?

1. Powiąż pracę ze „służbą”. Powiązanie codziennych zadań, w świadomy i konkretny sposób, z tymi, którym ostatecznie „służymy”, sprawia, że wykonywanie tej pracy staje się bardziej celowe.


2. Projektuj swoją pracę i spraw, by stała się rzemiosłem. Dąż do doskonałości w swojej pracy, służąc innym, i dostosowując swoją pracę tak, aby odpowiadała jej celowi. Poszerzaj swoje zadania tak, aby miały sens zarówno dla Ciebie, jak i dla osób, dla których tę pracę wykonujesz.


3. Zainwestuj w pozytywne relacje. To, z kim pracujemy, jest równie ważne jak to, co robimy. Psycholog Martin Seligman pisał dużo o istotnym wpływie, jaki mają relacje na poczucie szczęścia i spełnienia. Działania mające na celu wzmocnienie pozytywnych relacji z innymi osobami w pracy, często związane z inwestowaniem w służenie im, mogą zapewnić pracy większy sens.


4. Pamiętaj, dlaczego pracujesz. Każdy z nas pracuje, aby zarabiać pieniądze, które pozwalają nam spełniać swoje potrzeby i naszych bliskich. Jeśli pracujesz w miejscu, którego nie lubisz, bądź w niekorzystnych dla Ciebie godzinach lub masz mało atrakcyjne zadanie do wykonania, pamiętaj, że Twoja praca jest aktem służby wobec tych, o których dbasz w życiu osobistym. Świadomość tego może Ci pomóc znaleźć większy sens w pracy, nawet podczas realizacji najbardziej nużących zadań😊

Wiele badań nad sensem pracy pokazuje, że sens nie ma w sobie niczego magicznego. Jest to coś, do czego musimy świadomie dążyć i co powinniśmy kreować. Dzięki odpowiedniemu podejściu gwarantujemy Ci, że można go odnaleźć niemalże w każdej pracy!Literatura:

https://www.hbrp.pl/b/aby-znalezc-sens-w-pracy-zmien-sposob-w-jaki-o-niej-myslisz/P1G4LnsMZ

https://stressfree.pl/po-co-pracujemy-sens-pracy-i-jego-twarze/

https://wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,24033030,czy-polacy-widza-sens-w-pracy.html

24 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie