• Culture4grow

Higiena i zasady pracy zdalnej

Zaktualizowano: 2 kwi 2020

Jak zorganizować swój home office?


Home office/kot
Home office/kot

W czasach powszechnego obowiązku izolacji domowej w Polsce, wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną. Dotychczas proporcja pracowników wynosiła 90% - praca w firmie, 10% - praca zdalna. Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Do pracy zdalnej zostało zmuszona znaczna większość polskich pracowników. Jedni w tej sytuacji czują się jak ryba w wodzie, a inni jak dzieci we mgle. Nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zorganizować swojej pracy, skoncentrować na zadaniu, a w efekcie pracować efektywnie. Dla wielu osób również taka forma pracy początkowo może wydawać się bardzo atrakcyjna, wprowadzająca więcej luzu i wygody. Z czasem jednak sami zauważycie, że taki tryb pracy ma również swoje pułapki.


Wokół nas jest mnóstwo dystraktorów, dzieci, partner, nasze pupile, a już nie wspominamy o niezablokowanych stronach do sufrowania… Na każdym rogu coś! Nasza motywacja do pracy zaczyna spadać, efektywność obniżać się, domownicy drażnić. Jak sobie, z tym poradzić? Jak zorganizować swoje domowe biuro? Jak pracować efektywnie w towarzystwie domowników? Nie ukrywamy, że odpowiedź na te wszystkie pytania w dużej mierze kryje się w naszej wewnętrznej dyscyplinie, która jest niezwykle ważna ale i także w utrzymaniu zasad jakie ustalimy z samym sobą i naszym otoczeniem. A więc jakich zasad trzymać się, aby zachować higienę i zasady pracy zdalnej?


1. Czas pracy i przerwy

Ustal stałe godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Dobrze, żeby byłyby to te same godziny, w których pracowałeś do tej pory. Niezwykle kusząca zamiana godzin snu pogorszy Twoją koncentrację. Przez późniejsze wstawanie, a w konsekwencji także późniejsze kładzenie się spać, trudniej będzie Ci skupić się na tym, co robisz. Pamiętaj o tym, że godzina pracy rano i wieczorem daje zupełnie różne wyniki. Wieczorem nasz umysł i ciało jest już zmęczone więc nasza efektywność może spadać. Postaraj się również zaplanować swoje przerwy. Niech nie będą one rzadsze niż co 1,5 godziny. Jeśli to możliwe zawrzyj w nich kilka oddechów świeżego powietrza. Regularnie wietrz mieszkanie podczas pracy lub wyjdź na balkon. Zbyt długie przebywanie w biurze niewietrzonym, bez dostępu do okna, skutkuje uczuciem senności, bólami głowy oraz spadkiem energii.


2. Miejsce do pracy

Nie jednej osobie praca zdalna kojarzy się z pracą w łóżku. Nic bardziej mylnego. Nie sprzyja to koncentracji naszego umysłu do pracy. Wyraźnie rozdziel przestrzeń, która będzie kojarzyć Ci się z pracą, a jaka z odpoczynkiem. Może to być nawet jakiś mały kącik. Zadbaj również o prawidłową pozycję dla swojego kręgosłupa i dobre oświetlenie dla oczu.


3. Dystraktory

W pracy zdalnej niemal wszystko może stać się rozpraszaczem. Od łóżka, telefonu, stron internetowych, telewizora, po zwierzęta, lodówkę. Dlatego bardzo ważna jest dyscyplina, w tym zakresie. Wykorzystaj różne sposoby, które pomogą Ci ją utrzymać. Na pewno planowanie przerw i czynności podczas nich, w tym pomogą. Możecie ustawić specjalne rozszerzenia typu killer feeda na Facebooku, LinkedIn czy Youtube, zainstalować aplikacje kontrolujące spędzanie czasu na telefonie. Dobór blokerów powinien być dopasowany do Waszej osobowości i wypracowanej samokontroli.


4. Zasady współpracy z domownikami

Zacznij od poinformowania domowników, w jakich godzinach pracujesz, a w jakich planujesz przerwę. Staraj się reagować na wszelkie próby przeszkadzania Ci w Twoim harmonogramie. Bądź asertywny i wyjaśniaj domownikom konsekwencje niewykonania przez Ciebie swoich zadań. Jeśli pod Twoją opieką są również dzieci to postaraj się wytłumaczyć im jak ważne jest, aby rodzic pracował ale także staraj się wcześniej zaplanować im czas. Obecnie w Internecie jest prowadzonych sporo interaktywnych zabaw, gier i zajęć edukacyjnych, z których możesz skorzystać,

Home office/ubiór
Home office/ubiór

5. Ubiór

Często niedocenianą częścią home office jest nasz wygląd. Jest to szczególnie istotne jak masz pracować zdalnie przed dłuższy czas. Wpleć zadbanie o swój wygląd w codzienną rutynę pracy. Oczywiście nie musi to być pełen makijaż, szpilki czy garnitur i krawat. Niech to będzie wygodny i schludny strój domowy. Panie mogą zrobić delikatny, codzienny makijaż. Nie dość, że będziecie w każdej chwili przygotowani na wideokonferencję ze współpracownikami, to jeszcze Wasze samopoczucie będzie lepsze. A tym samym Wasza efektywność wzrośnie, gdyż jeśli jesteśmy w pozytywnym nastroju to nasza efektywność pracy wzrasta, aż o 37%!


Zapraszamy Was również do przeczytania naszego artykułu jak zachować work-life-balance w czasie kwarantanny i zadbanie, w tym trudnym czasie o zachowanie swojej wewnętrznej równowagi.
Literatura:

https://www.edukuj.pl/5-zasad-jak-uczyc-sie-aby-mozg-pochlanial-100-nauki.html

http://media.pracuj.pl/89350-polacy-zdolni-do-pracy-zdalnej-badania-pracujpl

http://www.stampler.pl/porady,przerwa-w-pracy

33 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie