• Culture4grow

Work-life-balance w czasach koronawirusa

Jak znaleźć równowagę w pracy w domu?

home office/work-life-balance
home office/work-life-balance

Obecna sytuacja zmusiła wielu Polaków do zmiany swojego stylu pracy. Znaczna część osób zaczęła pracować zdalnie – z domu. Tym samym została zaburzona ich równowaga praca - dom, która dla wielu osób jest niezwykle istotna. W związku z tym, nasuwają się pytania, na które bardzo ważne jest, abyśmy sobie odpowiedzieli. Jak sobie radzić, gdy moja praca odbywa się w moim domu? Jak oddzielić pracę od domu, w momencie, gdy jest to jedno i to samo miejsce? Jak znaleźć równowagę podczas pracy zdalnej, gdy rodzina jest w domu?


Zapewne cześć z tych osób miała już jakieś doświadczenia z pracą zdalną, choć pewnie nie w takim wymiarze jak teraz. Ale jednak dla znacznej cześć jest to zupełnie nowa rzeczywistość, w której potrzebują się odnaleźć. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które ułatwią Wam zadbanie o swój work-life-balance, w tym trudnym czasie. Otóż najważniejsze w pracy zdalnej jest właśnie odpowiedni balans.

 

Najważniejszy w pracy zdalnej jest odpowiedni balans pracy i domu.

 

To on powoduje, że czas nie przecieka nam przez palce, a efektywność nie będzie spadała. Wstawanie o danej godzinie oraz wykonywanie codziennych czynności, kiedy nie czujemy potrzeby dotarcia do pracy, czasami jest bardzo trudne.

 

Nie istnieje jednak jeden idealny dla wszystkich sposób, mówiący o tym, jak powinien wyglądać work-life balance w pracy zdalnej.

 
home office/work-life-balance
home office/work-life-balance

Dla każdego będzie coś innego wpływało na zachowanie równowagi między pracą, w tym samym miejscu, w którym żyjemy. Istnieją jednak pewne zachowania, dzięki którym łatwiej będzie ludziom osiągnąć zdrową równowagę, w tym trudnym czasie.


Zasada nr 1 - stałe godziny pracy

Wiele osób pracujących z domu spędza w swoim home office znacznie więcej czasu, niż by chciało. Aby tego uniknąć, należy wdrożyć pewne zasady oraz się do nich stosować. Tu bardzo ważne jest ustalenie ze swoim zespołem czy współpracownikami, w jakich godzinach jesteśmy dostępni. Mogą to być inne godziny niż zwykle byliśmy w pracy ale niech zawsze będą to stałe godziny. Poinformujmy domowników, w jakich godzinach teraz będziemy w pracy i żeby starali się nam w tym czasie nie przeszkadzać. Uświadommy im, że to, że nie jesteśmy teraz w biurze, nie znaczy, że nie pracujemy. Starajmy się w miarę możliwości nie zmieniać wyznaczonych godzin pracy. Jeśli postanowimy, że przez ten czas będziemy pracować nad danym zadaniem, to postarajmy się, w tym czasie autentycznie poświęcić tylko temu zadaniu. Dzięki temu przyzwyczaimy swój organizm, swoje otoczenie oraz współpracowników do godzin kiedy jesteśmy zawsze w pracy. Jakiekolwiek odbieganie od normy zupełnie wybije nas z rytmu. W ten sposób łatwiej będzie nam zadbać o work-life-balance. Bo pamiętajcie, że pozostały czas to najzwyczajniej w świecie nasze wolne.


Zasada nr 2 – wyznaczenie sobie przestrzeni do pracy

Drugim niezwykle ważnym elementem jest wyznaczenie sobie w domu naszej przestrzeni do pracy. Wiele osób nie ma stałego miejsca do pracy w domu ale na ten trudny czas zachęcamy Was do wygospodarowania sobie takiego ”domowego biurka”. Może to być kawałek stołu z kuchni, stolik kawowy lub inny mebel, który możemy zaanektować. Wystrzegajmy się również niezwykle kuszącej możliwości pracy z łóżka. Nie jest to tylko i wyłącznie sprawa naszego zdrowia psychicznego, gdzie jeszcze bardziej zaciera się granica między pracą, a życiem prywatnym ale też i zdrowia fizycznego. Nasz kręgosłup na pewno po jakimś czasie wyraźnie dałby nam znać, że to nie jest najbardziej ergonomiczna pozycja do pracy. Dobrze byłoby również, aby nie była to przestrzeń, która najbardziej kojarzy się Wam w domu z odpoczynkiem. To nie będzie sprzyjało koncentracji i efektywnej pracy.


Zasada nr 3 – odpoczynek

Tak samo jak nie należy zajmować się sprawami prywatnymi w czasie pracy, tak również czas na relaks i odpoczynek nie powinien być przerywany sprawami zawodowymi. Nasz relaks po pracy jest niezwykle ważny. Po zakończonej pracy posprzątajmy naszą przestrzeń biurową i zajmijmy się czymś co nas relaksuje. Obecna sytuacja nie sprzyja zaplanowaniu relaksu poza domem ale jest wiele sposobów, aby odpocząć po pracy w domu, np. poczytanie ciekawej książki, ćwiczenia fitnes, czy oddanie się pasji. Zachęcamy również do tego, żeby planować swój czas wolny bez użycia laptopa czy telefonu, jeśli to Wasze codzienne narzędzia pracy. To w pełni pozwoli odpocząć Twojemu umysłowi i ciału.


Zachowanie work-life-balance oraz efektywna organizacja pracy zdalnej w dużej mierze zależy od tego, jaki plan działania pasuje do naszej osobowości. Od tego kiedy wolimy wstawać, gdzie potrafimy się skoncentrować, po, w jaki sposób relaksujemy się w przerwie w pracy. Zestawiając to z naszymi wskazówkami i wypracowanymi przez Was indywidualnymi sposobami jesteście w stanie wypracować optymalny workflow. Dzięki zaproponowanym przez nas rozwiązaniom gwarantujemy Ci, że nie dość, że po części oddzielisz swoją pracę od życia prywatnego, to również zauważysz pozytywny wpływ na obie te sfery. I tego właśnie sobie i Wam w tym trudnym czasie życzymy.


Literatura:

https://www.michaelpage.pl/advice/career-advice/working-life

https://raportpracazdalna.talentplace.pl/

https://www.wprost.pl/zycie/10194881/jak-osiagnac-work-life-balance-czy-elastyczna-praca-jest-odpowiedzia.html

33 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie