• Culture4grow

Przywracanie wewnętrznej harmonii

Zaktualizowano: 8 cze 2021

Efektywność zawodowa i osobista

Harmonia
Harmonia

Żyjemy w szybkich czasach, w czasach gdzie często nie potrafimy znaleźć przestrzeni na ważne dla nas rzeczy. Ciągła gonitwa za czymś odbiera nam energię, szukamy sensu i źródła motywacji. Walczymy z przeciwnościami dnia codziennego, oddając czynnikom zewnętrznym sprawczość nad własnym życiem, co jest wygodnym na pozór rozwiązaniem i sposobem zrzucenia odpowiedzialności.

A kto tak naprawdę jest sprawcą naszych problemów? Dlaczego miotamy się, denerwujemy, tracimy kontrolę w pracy i nad własnym życiem? Na te i inne pytania staramy się codziennie sobie odpowiadać codziennie. Zastanawiamy się również czy może jest inna droga? Otóż tak! - harmonia wewnętrzna. Przywrócenie wewnętrznej harmonii przyniesie nam spokój, radość, zdrowie, równowagę w życiu zawodowym i osobistym I to wszystko może dziać się z naszym udziałem ponieważ odpowiednie spojrzenie na rzeczywistość pomaga przywrócić wewnętrzną harmonię. Warto nauczyć się odpowiednio kierować swoimi uczuciami, tak aby odzyskać wewnętrzną harmonię. A więc czy właściwe jest harmonia wewnętrzna? To stan, w którym czujemy równowagę i spokój. Dojście do takiego stanu nie jest wcale proste, jednak można zastosować kilka konkretnych strategii, aby o zawalczyć o wewnętrzną harmonię.


Jak pokazują badania naukowe, aż 40% naszego poziomu szczęścia zależy od naszych działań. To bardzo dużo. To właśnie dzięki naszym działaniom stajemy się bardziej spełnionymi ludźmi. Odnosimy sukcesy zawodowe i osobiste, budujemy swoją wewnętrzną harmonię. Tylko 10% naszego ogólnego poczucia zadowolenia z życia zależy od czynników zewnętrznych. To nie piękniejsze mieszkanie, lepszy partner czy kochanek albo wyższe zarobki lub fascynująca praca zbudują Twoją wewnętrzną harminie i spowodują Twoje szczęście. Klucz do sukcesu mamy we własnych rękach. Jak wiadomo z badań naukowych, osoby szczęśliwe są o 37% bardziej efektywne od tych mniej zadowolonych z życia osób. Jest więc prawdopodobne, że kiedy będziesz szczęśliwa/y, fortunne okoliczności będą Ci sprzyjać. Badania naukowe przekonują, że to szczęście jest źródłem sukcesu, a my potocznie przywykliśmy sądzić, że to sukces jest źródłem szczęścia, i przez to sami podstawiamy nogę fortunie. To nasz stan wewnętrzny jest głównym powodem, dla którego korzystne zdarzenia pojawiają się wokół nas, dlatego pora zerwać z destrukcyjnymi zachowaniami i przekonaniami, z nieświadomym sabotażem i samoumartwianiem się. Czas zadbać o swoją wewnętrzną harmonię , a tym samym poczucie szczęścia i zadowolenia z życia, nawet jeśli w Twoim kraju czy rodzinie obserwujesz długą tradycję kultywowania nieszczęścia.

Życie nie szczędzi nam stresów: wieczny pośpiech sprzyja powstawaniu konfliktów międzyludzkich i każe nam wciąż wypatrywać nadciągającej katastrofy, a każda drobna porażka urasta do rozmiarów Mount Everestu, wywołując irytację oraz gniew. To prowokuje do szukania kozłów ofiarnych, a próby rozładowania tych emocji kosztem innych ludzi prowadzą do coraz głębszej frustracji, która wyklucza szczęśliwe i spokojne życie.

Aby przerwać to błędne koło i przywrócić swoją wewnętrzną harmonię proponujemy 12 aktywności podnoszących szczęście i budujących wewnętrzną harmonię.

Według badań w Polsce najpopularniejsze sposoby budowania szczęścia i wewnętrznej harmonii z listy określonej przez Sonyę Lyubomirsky to: Ćwiczenie aktów życzliwości, Zacieśnianie relacji z ludźmi, Dbanie o ciało.


A jak jest w Twoim przypadku?

Sprawdź koniecznie!


1. Wyrażanie wdzięczności

Wdzięczność to radość z tego, co dostaliśmy od losu lub innych ludzi. Wyrażanie wdzięczności podnosi własną wartość, hamuje gniew, zbliża do ludzi.


2. Optymistyczne patrzenie na świat

Pozytywne myślenie o sobie, ludziach i przyszłości nasila wiarę w sukces, co sprawia, że wkładamy w działania więcej wysiłku i więcej osiągamy.


3. Zwalczanie skłonności do zamartwiania się

Porażki są nieuchronne, gorzej, gdy wciąż o nich myślimy. Jak przestać się zamartwiać? Trzeba nauczyć się wykrywać wcześnie takie myśli i robić wtedy coś, co odwraca naszą uwagę.


4. Wyrażanie życzliwości

Osoby, które pomagają w drobnych sprawach innym ludziom (na przykład przytrzymali komuś drzwi, powiedzieli komplement). Czują się szczęśliwsze, a ich dobry nastrój utrzymuje się jeszcze po miesiącu! Sama sprawdź!


5. Zacieśnianie relacji z ludźmi

Związek między szczęściem a relacjami z ludźmi jest dwukierunkowy. Szczęśliwi łatwiej nawiązują przyjaźnie, zaś bliskie związki, nawet samo przebywanie wśród ludzi, podnoszą zadowolenie z życia.


6. Zaradność

Dobrze jest opanować sztukę radzenia sobie ze stresem i rozpoznać, kiedy warto działać i rozwiązywać problem, a kiedy lepiej odpuścić sobie i zająć się poprawianiem nastroju.


7. Wybaczanie

Niewybaczona krzywda trzyma nas w pułapce przeszłości. Zemsta za krzywdę jedynie pogarsza stan emocjonalny. Zamiast mścić się, lepiej zostawić sprawcę albo wybaczyć mu.


8. Robienie tego, co naprawdę Cię wciąga

Dobrze, gdy robimy coś, co wykorzystuje nasze talenty. Wtedy sam proces wykonywania tej rzeczy jest dla nas przyjemniejszy, a my tym samym szczęśliwsi.


9. Czerpanie radości z życia

Chwytaj dzień . Co dzień ćwicz delektowanie się chwilami i prostymi przyjemnościami.


10. Realizowanie celów z zaangażowaniem

Cokolwiek robisz, rób to z pełnym zaangażowaniem, wkładaj w to serce. Wzrasta wtedy nasze poczucie kontroli, pewności siebie i sensu życia, bowiem mamy skłonność do uzasadniania własnego wysiłku.


11. Praktykowanie duchowości

Ludzie uduchowni są szczęśliwsi, niezależnie od tego, co praktykują. Nadaje to poczucie sensu życia i dystans do kłopotów.


12. Dbaj o ciało

Zarówno medytacja, jak i ćwiczenia fizyczne podnoszą poczucie szczęścia. Wymagają tylko regularnego i długiego stosowania!Literatura:

Opracowane na podstawie „Zaplanuj swoje szczęście” A. Chybicka, K. Poszewiecka

46 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie