• Culture4grow

FLOW w pracy

Zaktualizowano: 14 maj 2020

Jak spowodować, by realizowanie celów było czymś, co naprawdę wciąga?

Flow
Flow

Czym jest stan flow? Twórca koncepcji Mihály Csíkszentmihályi, opisuje flow jako stan między satysfakcją, a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Stan flow cechuje się utratą poczucia czasu. Pracujesz, a godziny mijają jak minuty. Masz poczucie zlania z czynnością, którą wykonujesz, a która jednocześnie dostarcza Ci na bieżąco informacji zwrotnej, tak że wiesz, co i jak masz robić. Zadanie jest atrakcyjne dla Ciebie, i jednocześnie czujesz, że jest wykonalne, że mu podołasz. Odczuwasz przyjemność związaną z samego faktu zajmowania się tym zadaniem, tą czynnością. Jesteś tu i teraz, zlewasz się z tym, co robisz, nie czujesz poczucia ja, Twoje ego znika, jest tylko to, co robisz teraz. Myśli koncentrują się na teraźniejszości, nie wybiegają w przyszłość ani nie przywołują przeszłych zdarzeń. Jesteś w przepływie, a właściwie można powiedzieć, że jesteś przepływem. Stąd nazwa flow. Łatwo jest ten stan osiągnąć właśnie w procesie realizacji celów. To także silny i ważny czynnik szczęścia, którego występowanie w naszym życiu znacznie podnosi zadowolenie i ogólny dobrostan.

W takim razie jak osiągnąć ten przyjemny i pożyteczny stan flow, realizując cele?

Kiedy wyznaczasz sobie cel do realizacji, zadbaj o to, by był on nieco dla Ciebie za trudny, by odrobinę przekraczał Twoje dotychczasowe umiejętności. Wtedy, by osiągnąć cel, trzeba nieco się wysilić. Cel jest wtedy wyzwaniem, dzięki temu nie jest nudny i demotywujący, nie wpadasz w apatię, gdy go realizujesz. Nie ma nic gorszego niż zbyt mało ambitne cele. Z drugiej strony nie możesz przesadzić. Jeśli wyznaczysz sobie zbyt ambitny cel, on również będzie działał demotywująco. Jeśli natomiast cel jest zbyt trudny, wywołuje lęk, tracimy wiarę, że będziemy w stanie go zrealizować. Wyznacz więc sobie cel nieco przekraczający Twoje umiejętności. Dzięki właśnie temu osiągniesz flow.

 

Badania natomiast pokazują, że u pracowników umysłowych wzrost efektywności w stanie uskrzydlenia wynosi 16%.

 

Są również dwa elementy, które mogą wesprzeć Cię w osiąganiu stanu flow.

Pierwszym z nich jest działanie w zakresie Twoich mocnych stron, Twoich talentów. Każdy z nas posiada różne talenty i można je wykorzystać do procesu realizacji celu. Dlatego istotne jest, aby poznać swoje talenty i zastanowić się jak możemy je wykorzystać w swojej pracy, aby jak najczęściej osiągać stan flow. Zacznij od tego, aby określić swój potencjał. Zastanów się nad swoją specyfiką. Co w naturalny sposób lubisz robić? Jaki sposób działania Ci odpowiada? Bardzo często kojarzymy talent z czymś bardzo niezwykłym, wybitnym, co nie zdarza się każdemu. Otóż nie! Talenty mogą być bardzo różne i posiada je każdy z nas. Oto kilka przykładów: inteligencja społeczna, zamiłowanie do uczenia się, rzetelność, życzliwość, zdolności przywódcze, energia w działaniu czy pomaganie innym. Zdiagnozuj swoje talenty (w tym celu możesz skorzystać z dostępnych, bezpłatnych narzędzi, które Ci to ułatwią) i zaplanuj ich wykorzystanie w procesie realizacji Twoich celów. Dzięki temu stan flow będzie już zawsze Ci towarzyszył.

Talenty/Wartości
Talenty/Wartości

Drugim takim elementem jest wyznaczanie sobie celu, w taki sposób by wspierał on Twoje wartości, by był z nimi zgodny. Określ swoje wartości, czyli dowiedz się, co jest zawodowo dla Ciebie naprawdę ważne. A następnie działaj zgodnie ze swoimi wartościami, z tym, w co głęboko wierzysz. Działanie niezgodne z wartościami to jak hodowanie drzewa, które nie ma dostępu do wody poprzez swoje korzenie. To działanie na krótką metę, przez chwilę możesz robić coś, co pozostaje w niezgodzie z Tobą, ale potem zaczynasz czuć się zdemotywowany. Wpleć swoje wartości w proces realizacji Twojego celu. Chcesz zwiększyć sprzedaż, a Twoją wartością jest działanie na rzecz innych? Wykorzystaj to, zadbaj, by proces podnoszenia wyników sprzedaży jednocześnie służył innym, Twoim podwładnym czy współpracownikom – być może na przykład mogą czegoś się nauczyć dzięki temu, Twoim klientom – może lepiej ich dzięki temu poznasz, lepiej zrozumiesz ich potrzeby, zbudujesz lepszą relację, i dzięki temu zwiększysz sprzedaż. Każdy przykład, każda osoba i każda sytuacja jest inna ale zawsze można sobie wyznaczyć cele wypływające z naszych wartości i wspierające je. Naprawdę warto. Działanie zgodne z wartościami jest również najlepszym sposobem przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Podsumowując, jasno zdefiniowane cele, zaplanowane z uwzględnieniem naszych talentów oraz wartości - ta mieszanka daje Ci prawie 100% pewności pojawienia się stanu flow.

Powodzenia!


Literatura:

Mihály Csíkszentmihályi: Przepływ: jak poprawić jakość życia: psychologia optymalnego doświadczenia. Taszów, 2005.

Robert Franken: Psychologia motywacji. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005.

Alex Linley, Joseph Stephen: Psychologia pozytywna w praktyce. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007.

18 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie