• Culture4grow

Firma w czasie koronawirusa cz. 1

Szukanie innowacyjnych rozwiązań


Praca grupowa/innowacyjność
Praca grupowa/innowacyjność

Wszyscy już wiemy, że skutki epidemii koronawirusa nie będą tylko dotyczyły naszego zdrowia ale i też będą miały konsekwencje ekonomiczne. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to jest odpowiedni czas, aby zaplanować strategię działania podczas trwania epidemii, a także po jej zakończeniu.


Jak mogę wesprzeć swój biznes w tym trudnym czasie? Kto może mi, w tym pomóc?


Otóż jednym ze sposobów jest wykorzystanie potencjału jaki posiadamy, a mianowicie naszych pracowników. To oni najlepiej znają naszą firmę, to oni tworzyli ją przez lata razem z nami i dlatego to oni mogą zainspirować Cię przedsiębiorco do działań, które mogą przeformułować funkcjonowanie Twojej firmy i przygotować ją na najbliższy czas.

 

Poproś pracowników, o zaproponowanie dwóch sposobów na przeformułowanie działania firmy, w tym trudnym czasie, aby zapewnić ciągłość działania firmy i zobacz jaki będzie tego efekt.

 

Pomysły na pierwszy rzut oka mogą być taka samo nierealne, jak nierealnym wydawała się dzisiejsza rzeczywistość. Możesz kilka pomysłów lub na ich bazie wspólnie stworzyć jeszcze jakiś inny. To od Ciebie i Twoich decyzji będzie zależało czy wykorzystasz szansę. Pamiętaj, że niestandardowe sytuacje wymagają niestandardowych rozwiązań.

 

Niestandardowe sytuacje wymagają niestandardowych rozwiązań.

 

W organizacji uczącej się źródłem efektywności są zdolności i umiejętności pracowników. To od tych czynników zależy trafne dostosowanie organizacji do ciągle przekształcających się warunków otoczenia.


Organizacja ucząca się permanentnie się zmienia. Rytm i kierunek tych zmian wyznaczany jest wymaganiami rynku oraz wiedzą, doświadczeniem i intuicją pracowników, którzy w organizacji samodoskonalącej się funkcjonują w czterech cyklach:


  • cyklu adaptacji - proces przyswajania wiedzy na temat firmy.

  • cyklu realizacji - wykorzystywanie nagromadzonej wiedzy do efektywnego funkcjonowania firmy.

  • cyklu innowacji - tworzenie nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań, które pomogą przetrwać w różnych warunkach.

  • cyklu poznania - określanie sposobu zdobywania takiej wiedzy i takiego sposobu selekcjonowania informacji, które w przyszłości przyczynią się do zwiększania efektywności działania przedsiębiorstwa w ekstremalnych warunkach.


Prawdopodobnie najbardziej niedocenianym aspektem funkcjonowania pracowników w organizacjach jest cykl innowacji.

 

Decydującą rolę odgrywającą w obecnej sytuacji może być twórczy potencjał pracowników oraz sposób, w jaki sposób ten potencjał będzie wykorzystywany.

 
Praca grupowa/innowacyjność
Praca grupowa/innowacyjność

Do kreatywnych rozwiązań i ich ewentualnej implementacji w organizacji prowadzi twórcze myślenie jednej osoby lub grupy. Często ludzie spontanicznie używają niektórych technik twórczego myślenia lub ich elementów, nawet nie wiedząc, że to robią. Spontaniczne myślenie twórcze jest nieprzewidywalne, a potrzeby firm związane z twórczymi pomysłami i rozwiązaniami obecnie szybko rosną, organizacje coraz częściej kształcą swoich pracowników w zakresie stosowania technik twórczego myślenia. Ankieta (Lakewood Research, Industry Report) przeprowadzona w 1995 roku w Stanach Zjednoczonych wykazała, że spośród 1803 organizacji, biorących udział w badaniu, trzydzieści pięć procent korzystało z treningów technik twórczego myślenia (Service, Boockholdt, 1998). Początkowo firmy zamawiały szkolenia z zakresu kreatywności jedynie dla osób piastujących kierownicze stanowiska. Obecnie programy te rozszerza się na pracowników wszystkich szczebli. Niektóre firmy publicznie chwalą się zyskami, jakie osiągnęły dzięki kształceniu swoich pracowników w technikach twórczego myślenia.

Frito-Lay utrzymuje, że dzięki szerokiemu programowi treningowemu, obejmującemu problematykę kreatywności, znacznie wzrosła pomysłowość pracowników, co doprowadziło do obniżenia kosztów o 100 milionów dolarów w przeciągu czterech lat. W Sysco natomiast pracownicy działu sprzedaży, którzy przeszli trening twórczości doprowadzili do zwiększenia sprzedaży przeciętnie o 25 do 30%. Znane są także sukcesy kreatywnych rozwiązań wdrażanych w Polskich firmach.

Pomimo niekwestionowanych korzyści, jakie odnoszą firmy dzięki kształceniu swoich pracowników w technikach twórczego myślenia wiele organizacji nie decyduje się na zastosowanie tego typu metody. A jest to obecnie jeden z najtańszych sposobów przeciwdziałania zatrzymania funkcjonowania firmy. Spotkanie mobilizujące pracowników do wymyślenia sposobu nic nie kosztuje, a może przynieść zaskakujące efekty. Musimy żyć, pracować i iść do przodu dla siebie, dla naszych lojalnych pracowników, dla naszych dzieci, dla naszego kraju i naszej planety. Dlatego jeśli do tego momentu nie podjąłeś jeszcze żadnych decyzji, co do koniecznych zmian to, to jest ostatni dzwonek na podejmowanie każdego działania, które może pozwolić przetrwać Twojej firmie w nowej rzeczywistości, nawet tego najbardziej niestandardowego.
Literatura:

Westberg, K.L. (1996). The effects of teaching students how to invent, Journal of Creative Behavior, 30, 249- 167.

Butler, D.L. (1998). Good versus creative solutions, Creativity Research Journal, 11,4, 325 - 331. Service, R., Boockholdt, J. (1998). Factors leading to innovation: a study of managers’ perspectives, Creativity Research Journal, 11,4, 295 - 307.

12 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie