• Culture4grow

Wyznaczenie celów

Jak prawidłowo formułować cele rozwojowe?

Cel/rozwój
Cel/rozwój

Rozwijamy się całe życie. Można powiedzieć, że życie to rozwój. Gdyby wyobrazić sobie nasze życie jako rzekę to cel, czyli to co chcemy osiągnąć jest miejscem do którego chcemy dopłynąć. Jeśli nie mamy celu lub jest on błędnie sformułowany to nasza podróż ma dużo mniejsze szanse zakończyć się sukcesem. Stąd tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jak poprawnie formułować cele. To one określają nasze przyszłe kierunki działania.

Cel powinien wspierać to, co głęboko cenimy

Osiągnięcie celu nie powinno kolidować z ważnymi dla nas wartościami oraz obywać się kosztem osób dla nas ważnych.

Formułując cel zadaj sobie pytanie: Czy osiągniecie celu jest dla mnie korzystne? Czy jest to także dobre dla ważnych dla mnie osób? Pamiętaj, aby formułować cel w taki sposób, aby był w pełni zależny od Ciebie. Takie cele są motywujące. Dają poczucie kontroli i wpływu. A badania pokazują, że znaczenie częściej są przez nas realizowane.


A więc jak prawidłowo formułować cele rozwojowe?

Badania Johna Norcrossa pokazują, że cel ma największe szanse realizacji, gdy jest sformułowany w sposób smartny. Cel powinien być: specyficzny, mierzalny, ambitny, realny, terminowy, czyli określony w czasie i w zasobach.


S - Cel powinien być specyficzny. Co to znaczy? Powinien być jasno określony i konkretny na tyle, że jego interpretacja będzie jednoznaczna.


M - Cel powinien być mierzalny. Co to znaczy? Cel powinien precyzować moment jego realizacji. Dobrze określony cel daje możliwość weryfikacji postępów na drodze do jego realizacji. Widząc postępy motywujemy się do dalszej pracy. Natomiast brak postępów jest dla nas informacją, że należy coś zmienić.


A - Cel powinien być ambitny. Co znaczy? Dobrze określony cel stawia przed osobą nowe wyzwania i jest angażujący. Atrakcyjny cel motywuje do jego realizacji. Cele nie atrakcyjne są po prostu nudne. A ich realizacja i sukcesy po drodze nie cieszą.


R - Z drugiej strony cel powinien być realny. Co to oznacza? Możliwy do osiągnięcia Jeśli postawimy sobie cele zbyt trudne do wykonania to szybko się zniechęcimy. Nasza motywacja spadnie. Cel może być trudny, ambitny ale musi być realistyczny.


T - Cel powinien być terminowy. Co to oznacza? Cel powinien mieć ustaloną datę do jakiej chcemy go zrealizować. Określenie terminu wspiera naszą motywację i mobilizuje do działania. W innym razie możemy popaść w pułapkę prokrastynacji, czyli nieustannego przekładania czynności na później. Jeśli cel, który wybieramy jest trudny i czasochłonny to warto go podzielić na mniejsze kroki. Oczywiście tym mniejszym celom wyznaczamy konkretne cele realizacji. Te mniejsze kroku umożliwiają nam śledzenie własnych postępów. A ich osiąganie zmotywuje nas do dalszych działań, do dalszej pracy.

Cel/rozwój
Cel/rozwój

Na koniec jeszcze kilka dodatkowych wskazówek. Unikaj sformowań: postaram się, spróbuj, muszę, chciałbym, powinienem. Stosując takie wyrażenia osłabiasz prawdopodobieństwo realizacji swoich celów.

Zacznij od chcę. Cel powinien być sformułowany językiem pozytywnym. Określając cele ludzie często wskazują na stan, którego nie chcą. Na przykład. Nie chcę mieć poczucia, że marnuję czas. Naszemu mózgowi nie potrzebna jest informacja czego nie chcemy. On to już wie. Nasz umysł potrzebuje wyraźnej informacji o tym co chcemy osiągnąć. Do jakiej sytuacji dążymy.

Na tym przykładzie zadaj sobie pytanie. Jak chcę organizować swoja pracę. Łatwiej będzie Ci odnaleźć sposoby na osiągnięcie tego celu niż na unikanie marnowania czasu.

Tera już wiesz jak formułować cel. To punk na mapie, do którego chcesz dojść. Teraz potrzebujesz planu podróży. Za tydzień zajmiemy się jego tworzeniem. Zachęcamy Cię, abyś już teraz sformułował swój cel zgodnie z zasadami, o których była mowa.


Powodzenia !

Literatura:

https://www.psychowiedza.com/2014/07/sprytne-cele.html

https://jakosiagaccele.com/smart/

http://www.marzeniawcele.pl/wyznaczanie-celow-metoda-5-filarow/

37 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie