• Culture4grow

Stres - nie taki straszny jak go malują

Zaktualizowano: 24 mar 2020

Stres ma też swoje dobre strony - o korzyściach, które przynosi stres.


Stres/Korzyści
Stres/Korzyści

Jakie masz przekonanie o wpływie stresu na Twoje życie? Martwisz się tym, że często doświadczasz stresu i obawiasz się jak to wpłynie na Twoje zdrowie?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Od dawna wiemy, że długotrwały stres może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Najnowsze badania pokazują nam jednak zaskakujące wyniki.


 

Nie stres jest problemem, a nasze podejście do niego!

 

Badaczka dr Abiolę Keller z University of Wisconsin przez 8 lat śledziła życie 30 tys. dorosłych w USA. Zadawała im pytania: „Ile stresu doświadczyłeś w ciągu ostatniego roku?", „Czy uważasz, że stres szkodzi Twojemu zdrowiu?". Następnie sprawdzała, kto z badanych w tym czasie zmarł. Okazało się, że u osób, które w minionym roku doświadczyły wiele stresu, ryzyko śmierci było wyższe o 43%. Ale dotyczyło to tylko osób, które jednocześnie wierzyły, że stres im szkodzi. Natomiast u osób, które doświadczały wiele stresu, ale nie widziały w nim szkodliwości, ryzyko zgonu nie było zwiększone. Ich ryzyko zgonu było najniższe ze wszystkich badanych, niższe nawet niż u osób, które niewiele się stresowały.

 

U osób, które doświadczały wiele stresu, ale nie widziały w nim szkodliwości, ryzyko zgonu nie było zwiększone!

 

A więc pytanie brzmi „Czy zmiana myślenia o stresie może nam poprawić zdrowie?”


Badania wskazują na to, że tak!

 

Zmieniając nastawienie do stresu, możesz zmienić reakcję ciała na stres.

 
Stres/Korzyści
Stres/Korzyści

Wiara w szkodliwość stresu jest bardziej niebezpieczna, niż on sam. Okazuje się, że stres, rozumiany jako nagła reakcja organizmu na wyzwanie, może mieć wiele korzystnych następstw. Bijące mocno serce przygotowuje nas do działania, sprawiając, że krew szybciej krąży w organizmie. Szybszy oddech powoduje, że więcej tlenu trafia to mózgu. Reakcja stresowa zmusza organizm do wydzielania nie tylko większej ilości adrenaliny i kortyzolu (uznanych za hormony stresu), ale także oksytocyny. Oksytocyna sprawia, że pragniemy fizycznego i psychicznego kontaktu z bliskimi ludźmi. Wzmacnia empatię, otwartość i wrażliwość na innych. Biologiczna odpowiedź na stres skłania nas, by powiedzieć komuś, co czujemy, zamiast dusić to w sobie. Sprawia też, że zauważamy, gdy ktoś inny sobie z czymś nie radzi, wzmacnia naszą czujność i gotowość do niesienia pomocy. W konsekwencji, reakcja na stres sprawia, że zacieśniamy relacje z innymi i otaczamy się ludźmi, na których nam zależy. Oksytocyna działa nie tylko na mózg. Działa też na nasze ciało, a jednym z jej głównych zadań jest ochrona układu naczyniowego przed skutkami stresu. Można powiedzieć, że jest takim naturalnym lekiem przeciwzapalnym. Rozluźnia tętnice w stresującej sytuacji. Oksytocyna pomaga komórkom serca w regeneracji i leczy je z uszkodzeń powstałych pod wpływem stresu, czyli wzmacnia serce. A jak już wiemy wszystkie korzyści z oksytocyny są wzmacniane przez kontakty międzyludzkie i wzajemne wsparcie. Zwracając się do innych po pomoc podczas stresu albo pomagając komuś innemu, uwalniamy więcej tego hormonu, a reakcja na stres staje się zdrowsza. Regeneracja po stresie także jest szybsza.

 

Należy skupiać się na stresie konstruktywnym (eustres), motywującym do wysiłku i osiągnięć życiowych.

 

Jaki są jeszcze inne pozytywne skutki stresu:


  • stres motywuje do działania,

  • stres podnosi poziom energii,

  • stres mobilizuje siły organizmu do walki,

  • stres umożliwia koncentrację na problemie,

  • stres staje się bodźcem do podejmowania wyzwań,

  • dzięki stresowi człowiek stawia czoła przeciwnościom życiowym,

  • umiarkowany stres jest czynnikiem rozwoju i towarzyszy każdej zmianie w życiu,

  • stres wpływa na realizację ambitnych celów,

  • stres sprzyja zdrowej rywalizacji.


Czy dane wydarzenie będzie dla nas potencjalnym zagrożeniem, niebezpieczeństwem, sytuacją bez wyjścia, zależy tylko od naszej percepcji (oceny poznawczej).

 

Ważna jest więc umiejętność zmiany swojego postrzegania oraz interpretowania sytuacji, gdyż to my nadajemy sens temu, co nas spotyka.

 

Oczywiście nie chcemy tu powiedzieć, że odczuwanie stresu jest fantastycznym doświadczeniem. Zachęcamy Was jedynie, żebyście stresowali się mądrzej, czyli zmienili swoje nastawienie do stresu, a tym samym zmienili reakcję swojego ciała na stres.

Następnym razem kiedy serca będą Wam waliły ze stresu, pomyślicie sobie: to tylko ciało pomaga mi sprostać wyzwaniu. Gdy tak zaczniecie postrzegać stres, ciało Wam uwierzy, a reakcja na stres stanie się zdrowsza! Czyż to nie łatwiejsze niż ciągłe zamartwianie się tym, jak ograniczyć stres w naszym życiu?

Nasz organizm jest bardzo mądrym systemem. A im bardziej to dostrzegamy i doceniamy, tym lepiej dla nas. Jak powiedział Stanisław Lem „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.”
Literatura:

Heszen, Sęk (2007) Psychologia zdrowia. Warszawa: PWN

Psychologia stresu ; korzystne i niekorzystne skutki stresu życiowego / Irena Heszen. –Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013

Jak żyć żeby nie zwariować : bliżej siebie w stresie / Jacek Santorski. – Warszawa : Wyd. Jacek Santorski&CO, 2000.


15 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie