• Culture4grow

Spotkanie on-line cz. 2

Co możesz zrobić, aby Twoje spotkanie on-line było atrakcyjne?


Wideokonferencja
Wideokonferencja

Kamera, akcja, start…! Obecnie coraz więcej osób korzysta z możliwości prowadzenia spotkań on-line. Zarówno z mniejszą ilością osób, jak i z większymi grupami. Spotykamy się on-lina z klientami biznesowymi, współpracownikami i znajomymi. Udzielamy porad on-line, prowadzimy szkolenia i wideokonferencje. Zależy nam na spotkaniu w czasie rzeczywistym więc nieodłącznym elementem naszych spotkań jest również stres. Denerwujemy się czy dobrze wypadniemy, czy będziemy słuchani, czy uczestnicy wlogują się na organizowane przez nas spotkanie. Dzieje się tak ponieważ niewiele osób wie jak właściwie przygotować się do takiego spotkania, aby było interesujące i angażujące dla słuchacza oraz profesjonalne w formie.

W ostatnim artykule szczegółowo opisaliśmy trzy etapy przygotowań do zorganizowania profesjonalnego spotkania on-line (czyt. tutaj). Warto zapoznać się z nimi, aby Twoje spotkanie było profesjonalnie przygotowane, a poziom stresu mniejszy. Jednak niezwykle ważne jest również zaplanowanie przebiegu samego spotkania. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć na wizji ale zachowanie harmonogramu spotkania i zastosowanie kilku proponowanych przez nas rozwiązań na pewno spowoduje, że Twój stres będzie mobilizująco-przyjemny, a Twoje spotkanie w pełni profesjonalne, ciekawe i angażujące uczestników.


1. Zadbaj o swój spokój – spróbuj przed samym spotkaniem zrobić coś przyjemnego dla siebie, coś co zredukuje Twoje napięcie i wprowadzi Cie w dobry nastrój. Mogą to być ćwiczenia oddechowe lub ruchowe.


2. Poznaj narzędzie – czym lepiej poznasz narzędzie, z którego będziesz korzystać i jego funkcjonalności, tym więcej spokoju będziesz czuł podczas spotkania. To bardzo istotne.


3. Przedstaw siebie – przygotuj interesującą notę biograficzną o sobie, najlepiej nawiązującą do tematu, o którym będziesz mówił. Jest niewiele osób, które lubią mówić o sobie i swoim dorobku ale pamiętaj, żeby nie była zbyt krótka ponieważ to jedyny moment, w którym uczestnicy mają okazję poznać Ciebie i Twoje doświadczenie.


4. Zadbaj o technikalia – wloguj się na spotkanie najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem spotkania. Sprawdź wszystkie narzędzia, z których będziesz korzystał: komputer, mikrofon, kamera, aplikacja do zdalnej komunikacji. Zaraz po rozpoczęciu spotkania zapytaj uczestników czy Cię dobrze widać i słychać.

Wideokonferencja/webinar
Wideokonferencja/webinar

5. Harmonogram – spotkanie rozpocznij od przestawienia harmonogramu spotkania. Niech zawiera najważniejsze punkty tego co chcesz powiedzieć, a także jego etapy (przedstawienie się, agenda, merytoryka, sesja pytań). Tu również poinformuj ile czasu przewidujesz na swoje spotkanie i co bardzo ważne później – trzymaj się go!


6. Kontrakt – nawiąż z uczestnikami relację poprzez określenie zasad panujących podczas spotkania. Zapytaj czy dla wygody możesz zwracać się do nich na „Ty”, poinformuj czy spotkanie będzie nagrywane i czy otrzymają od Ciebie jakieś materiały po jego zakończeniu. To bardzo istotna informacja dla uczestników ponieważ w tym momencie wiedzą czy powinni przygotować sobie notatnik i coś do pisania. Poinformuj o możliwości zadawania pytań jeśli coś jest niejasne oraz poproś o wyłącznie wszelkich rozpraszaczy, aby mogli w pełni skupić się na Tobie. Jeśli spotkanie ma miejsce w małym i mniej formalnym gronie to możesz poprosić o włączenie również kamer, żebyście wzajemnie się widzieli.


7. Angażuj – Twoje spotkanie będzie atrakcyjniejsze i bardziej angażujące jak będziesz dbał o uwagę uczestników. Możesz to robić poprzez zadawanie bezpośrednich pytań do nich i proszenie o udzielenie odpowiedzi na czacie. Im więcej pytań, tym więcej zaangażowania. Innym sposobem jest zadawanie pytań w formie sond/ankiet wyświetlanych na ekranie, a także zrobienie krótkiego testu lub quizu.


8. Inspiruj – Twoje spotkanie będzie ciekawsze i lepiej zapamiętane jeśli wpleciesz w nie elementy, które będą miały na celu zainspirować Twoich uczestników. Może to być interesujący artykuł naukowy, książka, film lub zmuszający do refleksji cytat.


9. Podsumuj – zapytaj uczestników czy wszystkie treści były dla nich zrozumiałe. Zarezerwuj czas na pytania. Spróbuj odnieść się do każdego z nich albo przynajmniej do większości. Podsumuj najważniejsze punkty prowadzonego przez Ciebie spotkania.


10. Podziękuje – na koniec spotkania podziękuj jego uczestnikom za przybycie oraz zadawanie i odpowiadanie na pytania. Zapytaj czy mają jakieś sugestie, co możesz robić lepiej, aby spotkania z Tobą były jeszcze atrakcyjniejsze dla nich.


A teraz do dzieła!


Powodzenia!
Literatura:

https://internet-planet.pl/webinary/co-to-jest-webinar

https://myownconference.pl/blog/pl/index.php/co-to-jest-webinar/

https://clickmeeting.com/pl

18 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie