• Culture4grow

Przywództwo on-line

Co lider powinien zrobić, aby zadbać o swój zdalny zespół?

Leadership
Leadership

Ostatnimi czasy każdy lider, czy to małego czy dużo zespołu, pracującego w Polsce czy za granicą, stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest COVID19. Wiele zespołów z tego powodu rozpoczęło pracę zdalną, a przywództwo przeniosło się do świata wirtualnego. Liderzy nie byli przygotowani na nastanie takiej sytuacji, a także nie posiadali doświadczenia w kierowaniu zespołami pracującymi w pełnym wymiarze zdalnie. Jednak to na nich spadło komunikowanie wszystkich trudnych informacji, przeorganizowanie pracy zespołu na tryb zdalny, wyposażenie ich w niezbędne narzędzia do pracy, a co najważniejsze zadbanie o ich dobrostan psychiczny.

Na dzień dzisiejszy stanęliśmy w obliczu widma kryzysu. Bezsprzeczną rolą liderów w tej sytuacji jest zmniejszenie poziomu stresu pracowników, zbudowanie planu zaradczego i podtrzymanie produktywności firmy ale również zwiększenie swojej przewagi jako lidera w środowiskach wirtualnych.

Wszechstronna niepewność może doprowadzić do załamania naszego stanu emocjonalnego. Dzieją się sytuacje, na które większość liderów nie miała przygotowanych procedur, ani przećwiczonych, gotowych scenariuszy.


Jaki powinien być obecnie lider? Co lider powinien zrobić, aby zadbać o swój zdalny zespół? Jakich zasad powinien się trzymać? Co jest najważniejsze w wirtualnym przywództwie?


Skup się na tych kilku zasadach, a na pewno będzie Ci znacznie łatwiej opanować sytuację i wejść na bardziej spokojną ścieżkę przywództwa.


1. Bądź świadomy - świadomy siebie, swoich pracowników oraz swojej organizacji. Poznaj swoje mocne strony, które możesz wykorzystać w zaistniałej sytuacji ale też przewidź ograniczenia. Zastanów się jakie atuty, które możesz wykorzystać mają Twoi pracownicy i organizacja. Z czego możesz skorzystać, aby lepiej funkcjonował Twój zespół? Jakie zasoby już posiadasz, a jakie musisz zdobyć?


2. Zadbaj o swoje emocje - zapanuj nad swoimi emocjami. Jest to bardzo ważne, aby o nie zadbać, by następnie podejmować przemyślane decyzje z głową wolną od piętrzących się myśli „co to będzie, co to będzie..”. Pracuj nad swoją odpornością psychiczną. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie działo się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Nie pozwól, aby wpływały one na Twój dobrostan. Pamiętaj, że nie zadbasz dobrze o organizację i jej pracowników jeśli sam nie będziesz w dobrej kondycji. Nastaw swój umysł na intensywną pracę nad stworzeniem dobrego planu zaradczego i zaangażuj w to swoich pracowników.


Wsparcie/leadership
Wsparcie/leadership

3. Zadbaj o komunikację z pracownikami – niech będzie autentyczna i transparentna. Czas przekazania informacji pracownikom jest tu również ważny – nie zwlekaj. Mów, co wiesz, mów, czego nie wiesz, mów, nad czym pracujesz. Nie unikaj tej komunikacji, nawet jak jeszcze nie masz planu. Odpowiednio wcześnie przekazana informacja pracownikom zredukuje ich stres, pomoże zrozumieć sytuację, uspokoi, pokaże, że działasz. Rozmawiaj z ludźmi i przekazuj im informacje, jak kryzys wpływa na Waszą firmę. Podkreślaj wartości organizacji, bo właśnie teraz możesz pokazać, że Wasze wspólne ustalenia działają i są naprawdę żywe. Dziel się faktami i strategią, którą planujesz wdrożyć. Podkreślaj, że polegasz na fachowych ekspertyzach, a nie medialnych doniesieniach. Szczera komunikacja w dobie kryzysu buduje zaufanie do liderów, daje szansę na szybsze odnalezienie się w nowej sytuacji. Prowadzenie takiej komunikacji da ludziom poczucie sprawnego, odpowiedzialnego przywództwa, a Tobie zapewni większe zaangażowanie ludzi w proces tworzenia planu na czas kryzysu czy po jego zakończeniu. Jest to najbardziej kluczowy element w zarządzaniu lidera podczas kryzysu.


4. Zadbaj o pracowników – staraj się wybadać ich potrzeby w nowej sytuacji. Każdy z nas inaczej reaguje na niepewność, zmiany. Tym bardziej jak dotykają one tak wielu dziedzin naszego życia. Spójrz na sytuację z perspektywy pracownika, jak wpłynie to na jego stan psychofizyczny? Zastanów się, jak Twoi pracownicy radzą sobie z tolerancją sytuacji niepewnej. O czym myślą? Co ich stresuje? Zadbaj o ich pozytywne nastawienie i spokój. Bądź w stałym kontakcie ze swoimi pracownikami, wspieraj ich, staraj się okazywać zrozumienie dla ich sytuacji, emocji, stanu, w jakim się znajdują. To jak przejdą przez kryzys i w jakim stanie będą po nim zależy od Ciebie. Dlatego w miarę możliwości przygotuj odpowiedzi na ich problemy. To pozwoli im w znacznie większym zakresie skupić się na efektywnej pracy.


Przed Tobą bardzo trudny czas, dużo nowych, nieznanych Ci wcześniej wyzwań ale pamiętaj, że kryzys kiedyś minie, pandemia zostanie opanowana, ale opinia o liderze i o tym jak działał w trudnej sytuacji pozostanie.Literatura:

https://biznestuba.pl/wiadomosci/test-przywodztwa-jakich-liderow-potrzebujemy-w-kryzysie/

https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/komunikuj-mow-do-ludzi-jak-budowac-reputacje-lidera-w-czasach-kryzysu,71976.html

https://hrnews.pl/lider-w-czasach-kryzysu-kilka-rad-na-temat-zarzadzania-zespolem-w-sytuacji-kryzysowej/

29 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie