top of page
  • Zdjęcie autoraCulture4grow

Praca z lękiem

Techniki, które wzmocnią Twój umysł w walce z lękiem.

Lęk
Lęk

W ostatnim czasie w Polsce i na świecie nastąpiło wiele zmian. Zmiany te dotyczą zarówno naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Sytuacja ta w wielu ludziach budzi spory niepokój. Nikt nie spodziewał się, tak nietypowych okoliczności. To powoduje, że niepokoimy się o siebie, naszych bliskich, o sytuację w naszej pracy, w naszym kraju i na świecie. Pojawiają się w nas i naszych bliskich niezbyt często wcześniej doświadczane emocje, a nawet potrzeby. Zadajemy sobie pytania Jak mogę zmniejszyć odczuwany lęk, niepokój, by lepiej radzić sobie z emocjami? W jaki sposób możemy zadbać o siebie i najbliższych?

Zacznij od tego, aby skupić się na najważniejszej zasadzie zaszczepiania swojego umysłu, a mianowicie „zarządzam swoimi myślami, emocjami, a tym samym poziomem lęku".

 

Skupi się na najważniejszej zasadzie zaszczepiania swojego umysłu, a mianowicie „zarządzam swoimi myślami, emocjami, a tym samym poziomem lęku".

 

Właśnie to jest klucz do naszego sukcesu w walce z lękiem. Bardzo często to co wyobrażamy sobie na temat danej sytuacji i to jakie emocje dzięki temu wzmagamy może nasilać odczuwanie naszego leku. Więc skoro możemy go nasilić to tak samo możemy go również zmniejszać. Mechanizm wpływu myśli na nasze emocje jest bardzo silny, stąd negatywne dialogi wewnętrzne o sytuacji mogą krępować nasze działania, wzbudzać lub też nasilać w nas lęk.

 

Mechanizm wpływu myśli na nasze emocje jest bardzo silny.

 

Dlatego ważne jest by skupiać się na pozytywnych dialogach w naszych głowach, na faktach oraz na poszukiwaniu rozwiązaniach, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Niekontrolowanie naszych myśli i emocji prowadzi do destrukcyjnego zamartwiania się, a to jest bardziej niebezpieczne, niż się Ci wydaje. Kiedy nie pracujemy nad zarządzaniem swoimi myślami i emocjami pozostajemy w stanie, w którym nasz lęk, stres nasila się i zniekształca nawet najmniejsze szczegóły, wtedy wszystko, nawet nie wiemy kiedy wymyka się nam spod kontroli.

 

Kiedy nie pracujemy nad zarządzaniem swoimi myślami i emocjami pozostajemy w stanie, w którym nasz lęk, stres nasila się i mamy wrażenie, że wszytko wymyka się nam spod kontroli.

 

W końcu podejmujemy złe decyzje, konflikt emocjonalny się nasila, a nasz poziom leku jeszcze bardziej wzmaga się.

Opracowaliśmy dla Ciebie kilka technik w jaki sposób możesz zadbać o siebie i bliskich w tym trudnym czasie, by wzmocnić swój umysł w walce z lękiem.


Uspokojenie myśli
Uspokojenie myśli

„Myślami w spokoju”

Oto pierwsza z nich. Tak jak wyobrażenia mogą być dla nas źródłem stresu, to również mogą być dla nas skutecznym sposobem na walkę z nim. Poniższa metoda pozwoli Ci skorzystać z wyobraźni, aby zmniejszyć napięcia w ciele: Zamknij oczy i zobacz wyraźnie siebie, jako osobę rozluźnioną, tryskającą zdrowiem, energią i zadowoloną. Jak wyglądasz? Jak się czujesz? Niech ten obraz będzie jak najbardziej precyzyjny; zwróć uwagę na postawę ciała, wyraz twarzy, sposób poruszania się itd. Teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do tego obrazu i poczuj, jak to jest być taką osobą. Możesz pobyć w tym stanie jakiś czas i przywoływać ten obraz, kiedy zachcesz (najlepiej raz dziennie).


„Pozytywne nastrajanie”

Druga technika to „Pozytywne nastrajanie”. Jeśli ostatnio zdarza Ci się, że witasz dzień z poczuciem niepokoju, jesteś napięty i poirytowany to doskonała technika dla Ciebie. Poniższe ćwiczenie pozwala lepiej przyjrzeć się swoim emocjom i rozwijać je w kierunku pozytywnym.

  1. Pomyśl o jakimś wyzwaniu, któremu aktualnie stawiasz czoła.

  2. Co o nim myślisz? Czego się obawiasz? Czym się martwisz?

  3. Wyobraź sobie, że stoi przed Tobą to samo wyzwanie, ale wszystko układa się doskonale.

  4. Zauważ, jak się czujesz, gdy przestajesz się martwić, ile masz w sobie siły, aby stawić jemu czoła?

„Słoik wdzięczności”.

Ostatnią techniką jest „Słoik wdzięczności”. Ta technika ma na celu zachęcić Cię do wykorzystania tego czasu, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić się co jest dla mnie ważne, czego potrzebuję, co sprawia mi radość, jak mogę wspierać innych i siebie w tym trudnym czasie. Okazywać wdzięczność, docinać to co potrafimy i mamy. Codziennie spisuj na kartkach przynajmniej jedną rzecz, za którą możesz być wdzięczny tego dnia. Np. za to że ja i moi bliscy są zdrowi, za to, że mam teraz okazję zacieśnić relacje z moimi bliskimi, za to, że wróciłem do swojej pasji. Wrzucaj kartki do słoika. Następnie zawsze kiedy będziesz miał gorszy moment, dzień, wylosuj kilka kartek i przeczytaj je. Dzięki temu skupisz się na rozumieniu, przeżywaniu i okazywaniu emocji, które pełnią ważną rolę w budowaniu kondycji psychicznej. Dostrzeżesz i doceń, że masz w sobie dużo zasobów osobistych, by poradzić sobie w tym trudnym czasie. Docenisz w ten sposób też zaangażowanie i dobre intencje innych.

To trudny czas dla nas wszystkich. Boimy się. I to jest normalne. Jednak pamiętajmy, że stres, lęk, napięcie osłabiają nasz system odpornościowy. Warto więc zadbać o siebie. Odsuwajmy natłok negatywnych myśli. Nie dajmy swojemu umysłowi wkręcać się w spiralę paniki i strachu. Starajmy się uspakajać nasze myśli, zarządzać swoimi emocjami, a tym samym poziomem naszego lęku.


Literatura:

Czakon M. (2014). Marzenia dzienne a właściwości celów życiowych.. Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Lublin: PWN.

Singer J.L. (1980). Marzenia dzienne. Przeł. R. Zawadzki. Warszawa: PWN.

Zaleski Z. (1989). Lęk przed przyszłością. Ramy teoretyczne i wstępne dane empiryczne. W: A. Januszewski, Z. Uchnast, T. Witkowski (red.). Wykłady z psychologii w KUL 1987/88. s. 167-184. Lublin: RW KUL.

29 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page