• Culture4grow

Koncentracja i efektywność w trybie home office

Zaktualizowano: 14 kwi 2020

Jak utrzymać wysoką koncentrację pracując w domu?


Koncentracja
Koncentracja

Praca z domu łączy się z wieloma przywilejami. Przede wszystkim nie musimy dojeżdżać do pracy, chodzić na meetingi firmowe, trzymać się biurowego dress code’u. Tak jak praca z domu daje wiele przywilejów, tak i może mieć wiele nieprzyjemnych pułapek. Jedną z nich i chyba najniebezpieczniejszą jest brak koncentracji, a co za tym idzie to spadek efektywności. Rozpraszające naszą koncentrację sprawy łatwiej jest zignorować lub odsunąć od nas, gdy jesteśmy w biurze. Sprawa natomiast komplikuje się, gdy jesteśmy w domu. Wyznaczenie granicy życia zawodowego od osobistego, by utrzymać wysoką koncentrację i tym samym być efektywnym dla swojej firmy jest bardzo trudne. Pojawia się dużo pokus i dystraktorów. Od domowników, telewizora, niezrobionego prania, niepozmywanych naczyń, kończąc na pogłaskaniu kota czy drzemki. Zrobienie prania w środku dnia może się wydawać szybkim zadaniem, do czasu kiedy okaże się, że musisz odrabiać ten czas późno w nocy. Ostatecznie nigdy do końca nie wiadomo, kiedy naprawdę pracujesz, a kiedy nie.

Dlatego tak istotne jest wypracowanie sobie strategii jak utrzymywać wysoką i stałą koncentrację na zadaniach. Oto kilka z nich, które warto wdrożyć.


1. Czas pracy i czas osobisty

Zaczynamy od ustalenia konkretnego początku i zakończenia dnia naszej pracy. To bardzo ważne, aby granice naszego zawodowego i osobistego czasu były wyraźnie zaznaczone. Tyczy się to również załatwiania wszystkich prywatnych spraw poza godzinami pracy. Starajmy się nie wykonywać, w tym czasie prywatnych telefonów czy innych obowiązków domowych. To pozwoli Ci w pełni koncertować się tylko i wyłącznie na zadaniach zawodowych.


2. Nastawienie na efektywność

Wykorzystuj maksymalnie czas pracy. Staraj się planować swoje przerwy, maksymalnie co 1,5 h. Dobrze też je wykorzystuj, na regenerację Twojego umysłu, ciała, wzroku, by do następnej przerwy pracować w maksymalnym skupieniu. Określaj jedno lub maksymalnie dwa zadania, jakie chcesz osiągnąć, w tym czasie. Warto byś odciął się, wtedy od e‑maili lub przynajmniej sprawdzaj je nie częściej niż co godzinę, tak aby nie rozpraszać niczym uwagi. Możesz też uprzedzić współpracowników, że możesz być niedostępny, aby nie zdziwili się brakiem reakcji. Wybierz czas, który najbardziej Ci pasuje, uwzględniając specyfikę projektów, spotkania oraz własny poziom energii. Zaczniesz mieć wtedy znacznie więcej czasu, aby móc skoncentrować się na pracy. Niezwykle istotne jest też przewidywanie, co tak naprawdę zabiera Twoją uwagę na co dzień.

Pomoże Ci przy tym ten podział rozproszeń:


  • Wewnętrzne – takie, których nikt inny nie widzi i dotyczą tylko Ciebie.

  • Pośrednie – takie, które są zewnętrzne względem Twojego ciała, ale nad którymi masz prawie całkowitą kontrolę.

  • Zewnętrzne – takie, nad którymi nie masz często bezpośredniej kontroli.


Musisz opanować zawczasu jak najwięcej spośród nich i znaleźć swoje indywidualne sposoby na poradzenie sobie z nimi.


3. Plan działań

Uporządkowany i zaplanowany harmonogram dnia to podstawa. Aby to zrobić wykorzystuj rozmaite strategie. Zacznij od planowania swojego następnego dnia pracy. Możesz wykorzystać do tego macierz Eisenhowera, zwaną inaczej macierzą priorytetów. To narzędzie pozwoli Ci na efektywne wykorzystywanie dostępnego czasu, a z drugiej strony ograniczysz jego marnowanie. Tym samym podniesiesz swoją produktywność na wyższy poziom. Pozwala też wyjść z ciągłego napięcia i stresu, wynikających z dużej ilości zadań do realizacjami oraz brakiem organizacji. Macierz Eisenhowera budową przypomina układ współrzędnych, gdzie rzędną jest ważność danego działania, a odciętą natomiast jego pilność.


Macierz eisenhowera
Macierz eisenhowera

Ćwiartka A: rzeczy ważne i pilne, które powinniśmy zrealizować sami lub zlecić komuś do wykonania. Czynności te musimy wykonać jak najszybciej, ponieważ ich niewykonanie może spowodować daleko idące konsekwencje. Czynności które możemy zaliczyć do tej ćwiartki to zazwyczaj sytuacje nagłe, trudne do przewidzenia, lub skutki zaniedbania i nie wykonywania regularnej pracy.


Ćwiartka B: rzeczy ważne ale nie pilne, które możemy rozłożyć w czasie lub wykonywać regularnie.

Ćwiartka C: rzeczy pilne, jednak mało ważne – powinniśmy wykonać lub zlecić w drugiej kolejności, zaraz po zadaniach z części A. Czynności z tego pola nie są istotne lecz wymagają jak najszybszej realizacji.


Ćwiartka D: rzeczy mało ważne i mało pilne – jednym słowem – ignoruj. Najlepszym miejscem dla czynności z tej części jest kosz. Nie są one dla nas istotne, więc bez trudu powinniśmy się ich pozbyć. Zazwyczaj to one są tzw. pożeraczami czasu.

Najważniejsze w jej realizacji jest odpowiednie rozdzielenie czynności.


Osoby pracujące zdalnie, które najbardziej skutecznie i efektywnie pracują z domu, wyznaczają sobie granice, które umożliwiają im faktycznie wykonanie ich obowiązków zawodowych. Te granice są czasem, harmonogramem, planem działań. Wiedzą, że koncentracja jest bardzo ważna, jeżeli chcę wykonywać powierzone im zadania rzetelnie i na czas. Dlatego zachęcamy Was, aby systematycznie ją ćwiczyć, by pracować po prostu efektywniej.Literatura:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwight_Eisenhower

https://poradnikpracownika.pl/-koncentracja-jak-jej-nie-stracic-gdy-pracujemy-w-domu

https://thebestjob.pl/-koncentracjawpracy-

15 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie